До 16:00 часа в област Монтана са гласували 32,25 на сто от избирателите, съобщиха от Районната избирателна комисия.
Общините Николаево и Гурково учредиха Местна инициативна рибарска група, съобщиха от администрацията в Николаево. По време на учредяването кметовете Константин Костов и Кънчо Папазов пожелаха подкрепа, инициативи за облагородяване на региона и поддържане на икономически и социален просперитет с добавяне на стойност към продуктите от риболова.
Костов и Папазов са членове на избрания петчленен управителен съвет, който ще бъде председателстван от кмета на община Николаево. В управителния съвет са и Тачо Пашов, управител на „Тунджа – 73“ ЕООД, Марияна Колева, председател на Народно читалище „Зорница 1928“ в село Нова Махала и Петър Симеонов, био производител от Гурково.
Учредяването започна след заключителна конференция, обобщаваща резултатите от заложените разяснителни срещи със заинтересованите страни за информиране, консултиране и изготвяне
Увеличават се досъдебните производства за престъпления, свързани с наркотици, показват данните на Специализираното междуведомствено звено за октомври на прокуратурата и МВР. Това съобщиха от прокуратурата
Делата за октомври са 584, което е ръст спрямо предходния месец, когато са били 505.
Разкритите лаборатории/площи за производство и отглеждане на наркотични вещества са 18. При специализирана полицейска операция в землището на петричко с. Драгуш в началото на октомври са открити 148 растения с общо тегло над 414 кг, които след направен полеви тест са реагирали на марихуана. В с. Винарско, област Бургас, пък е разкрита оранжерия с близо 10 000 стръка канабис и около 250 кг суха зелена тревна маса, на стойност около 7,5 млн. лева.
Постановени и влезли в сила са 370 съдебни акта за производство, преработване, придобиване, държане и разпространение на наркотични веще
Протестно шествие срещу повишаването на цената на задължителната застраховка "Гражданска отговорност" организираха таксиметрови шофьори в Русе. В рамките на около час между 10:00 ч. и 11:00 часа те преминаха по основните булеварди и улици на града. От 10:00 ч. до 12:00 часа не работеха и централите за обслужване на клиенти към таксиметровите фирми.
"От три до 11 пъти се вдига цената на задължителната застраховка в зависимост от застрахователната компания. Това е спекулация и изнудване. Би трябвало поне някаква статистика да покажат - в какви произшествия са участвали виновно таксиметровите автомобили. Тези момчета са най-натренираните шофьори в града. Карат личните си автомобили и никой няма сметка да се блъсне и да стои гладен. Това е като гръм от ясно небе", каза управителят на таксиметрова фирма в Теодор Миланов. Той уточни, че протестът е "първи, уведомителен". "Трябва да с
Удължен е срокът на безплатните профилактични акушеро-гинекологични прегледи в „Диагностично-консултативен център I - Пазарджик“, съобщиха от Регионалната здравна инспекция (РЗИ) в Пазарджик.
Инспекцията и здравното заведение си партнират по Националната програма за превенция на хроничните незаразни болести 2021 – 2025 г., финансирана от Министерство на здравеопазването.
До 29 ноември жените могат да проверят своя гинекологичен статус след предварително записване по телефон, като не е необходимо направление от личен лекар, обясниха от РЗИ.
Здравните специалисти напомнят, че най-добрата профилактика срещу рака на маточната шийка е поставянето на ваксина при момичета преди започването на полов живот между 10 и 13 години, както и редовните прегледи с вземане на цитонамазка.
Резултатите от кампанията ще бъдат обобщени до края на календар
Актуализация на инвестиционната програма на Община Бобов дол, в частта "Капиталови разходи" за 2024 година, гласува Общинският съвет в града, на извънредна сесия днес. С решението средства, заложени в програмата за обекти, които не могат да бъдат реализирани през тази финансова година, се пренасочват за погасяване на заема на община Бобов дол, който е в размер на 210 хиляди лева и е от от 2006 г., каза председателят на Общинския съвет (ОбС) Красимир Чаврагански. "Има писмо от Министерство на финансите, с което се позволява средствата, които не могат да се усвоят, да се пренасочат", обясни Чаврагански.
Въпросът за актуализацията предизвика широка дискусия по време на заседанието, тъй като общински съветници питаха защо до този момент не са били изработени проекти и не е започнала работата по заложените капиталови обекти за годината. "Няма достатъчно хора, а броят на работе
Най-висока избирателна активност е регистрирана в най-малката община на региона – Георги Дамяново. Там до 16:00 часа са гласували 47,59 на сто от избирателите. Следват Чипровци – 45,02 на сто, Брусарци – 44,25 на сто, Бойчиновци – 37,93 на сто, Якимово – 35,80 на сто, Вълчедръм – 35,53 на сто, Вършец – 34,97 на сто, Медковец – 33,12 на сто, Берковица -32,57 на сто, Монтана – 29,90 на сто и Лом – 27,91 на сто.
Говорителят на РИК-Монтана Петко Петков съобщи, че изборният ден преминава в спокойна обстановка - няма много жалби и сигнали за нарушения, няма струпвания на хора пред избирателните секции, няма много дефектирали машини за гласуване и други проблеми.
Активността към 16:00 ч. днес е по-висока, отколкото на изборите на 9 юни 2024 година, когато до този час бяха гласували 26,52 на сто от избирателите.
Ще бъдат предприети спешни мерки за извършването на авариен ремонт на надлеза при входа на град Черноморец. Това обяви служебният министър на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова, която огледа съоръжението заедно с кмета на града Георги Деспов, кмета на община Созопол Тихомир Янакиев, инж. Стоян Николов - член на Управителния съвет на Агенция "Пътна инфраструктура" и директора на Областно пътно управление (ОПУ) - Бургас инж. Митко Порязов.
След извършване на аварийните дейности по укрепване ще може да бъде изпълнен и цялостния проект за пълна рехабилитация на съоръжението. Нашата цел сега е да го укрепим, за да няма притеснения при преминаване от местните хора и транспортните фирми, каза регионалният министър. По думите на Виолета Коритарова, регионалното ведомство ще започне работа по подготовка на необходимата документация през следващата с
Силен вятър със скорост между 47-54 км/ч събори дървета в Търговищко. Екипи на районните служби (РС) „Пожарна безопасност и защита на населението“ (ПБЗН) са реагирали на няколко сигнала в различни части на областта.
За изминалата нощ на тел. 112 са получени няколко сигнала за паднали вследствие на силен вятър и дъжд върху пътното платно дървета или големи клони, затрудняващи движението на моторни превозни средства, съобщи говорителят на Областната дирекция на МВР в Търговище Ани Кръстева. Екип на РСПБЗН в Попово са реагирали на получен в 5:41 ч. сигнал за паднало дърво на пътя между Попово и Бяла. Техни колеги от службата в Омуртаг са се отзовали на получен в 22:06 ч снощи сигнал за паднало дърво на път II-48 (Омуртаг-Котел), в района на омуртагското село Станец. Дърветата са премахнати със специализирана техника и са отстранени от пътното платно, за да бъде о
Почти 9 милиона лева са местните приходи на община Троян към края на октомври, съобщиха от общинската администрация в отговор на запитване на .
Местните приходи към края на октомври са в размер на 8 825 000 лв., което е с 375 000 лв. повече в сравнение със същия период на миналата година. Това се дължи от една страна на по-добрата събираемост, от друга на постъпилите повече средства от ползване на дървесина от общински горски фонд, уточняват от администрацията. Общо постъпилите приходи към 31 октомври са в размер на 51 763 000 лв.
"Община Троян е в стабилно финансово състояние. Години наред сме класирани от Министерството на финансите сред общините с най-добра финансова ефективност. Поддържаме събираемост около 10 процента над средната за страната и това е предпоставка да можем да разширяваме услугите, които предоставяме на гражданите на общината", каза кметът на община
Служебният кабинет ще проведе редовното си седмично правителствено заседание, съобщиха от пресцентъра на Министерския съвет.
В дневния ред на заседанието е предвидено правителството да обсъди промени в четири данъчни закона – Закона за данъците върху доходите на физическите лица, Закона за корпоративното подоходно облагане, Закона за данък върху добавената стойност, Закона за акцизите и данъчните складове. Със свое решение предстои кабинетът да възложи на Националната агенция за приходите да извърши продажба на имущество, отнето в полза на държавата.
Обсъждане и одобряване на допълнителни разходи по бюджетите за 2024 г. на Министерството на външните работи и на Министерството на транспорта и съобщенията също е част от дневния ред. Кабинетът предстои да разгледа също промени в Закона за движението по пътищата. Началото на заседанието е от 11:00 часа
Средната месечна работна заплата във Великотърновска област е с 484 лв. по-ниска от средната за страната, сочат данните за третото тримесечие на 2024 година, публикувани от Териториалното статистическо бюро "Север", отдел "Статистически изследвания - Велико Търново".
През третото тримесечие на 2024 г. средната месечна работна заплата в областта е 1791 лв. и е с 14 лева по-ниска спрямо предходното тримесечие, както и с 484 лв. по-ниска от средната за страната (2275 лева). В сравнение с останалите области в страната по равнище на работна заплата област Велико Търново се нарежда на 15-о място. Спрямо същия период на миналата година увеличението на трудовите възнаграждения е с 20 на сто, като най-голямо е регистрирано в икономическите дейности "Строителство" - с 41,6 на сто и "Операции с недвижими имоти" - с близо 40 процента.
По предварителни данни на отдел "Стат